Z jakich tkanin są wykonywane obrusy w restauracjach?
Wykorzystywane w restauracjach i innych obiektach tkaniny muszą spełniać szereg wymagań. Dotyczy to w szczególności obrusów, które stanowią wizytówkę lokalu i zawsze powinny wyglądać nieskazitelnie. Wyjaśniamy, z jakich tkanin wykonuje się takie produkty tekstylne.
Materiały naturalne – bawełna i len
Klasyczne obrusy do restauracji wykonuje się z bawełny, naturalnego materiału o wszechstronnych zastosowaniach. Obrus bawełniany wygląda elegancko, szczególnie w klasycznej, białej wersji. Niektórzy restauratorzy decydują się też na zakup obrusów lnianych lub z domieszką tego materiału. Dodają one przytulności wnętrzom, tworząc niepowtarzalny klimat lokalu, szczególnie jeśli ozdobione są haftami czy ażurowymi wstawkami. Obrusy wykonane z naturalnych tkanin prezentują się elegancko, wymagają jednak poświęcenia czasu na ich prasowanie czy krochmalnie. Ponadto trudno usunąć z nich plamy, które często pojawiają się na restauracyjnych tekstyliach. Z tych powodów właściciele lokali gastronomicznych coraz częściej decydują się na zakup obrusów z tworzyw sztucznych.
Syntetyczne tkaniny na obrusy
Tekstylia poliestrowe doskonale sprawdzają się w roli tkaniny na obrus do restauracji. Dostępne są w wariantach odpornych na zabrudzenia, co bez wątpienia jest cechą pożądaną w gastronomii. Ich włókna zabezpieczane są przed wnikaniem cząstek zanieczyszczeń, dzięki czemu, nawet gdy na obrusie pojawi się plama, można łatwo ją usunąć. Takie plamoodporne tkaniny nie niszczą się pod wpływem częstego prania, szybko wysychają i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Co więcej, dostępne są w wielu wariantach – od gładkich, białych lub kolorowych, poprzez kraciaste, aż po obrusy z metalicznym połyskiem. Można również nabyć tekstylia ozdobione świątecznymi motywami. Ułatwia to wybór odpowiednich do restauracji urządzonych w najróżniejszych stylach.