Welur we wnętrzu, co warto o nim wiedzieć? Jak zastosować tkaniny welurowe?
Welur stanowi rodzaj pluszowego oraz bardzo miłego w dotyku materiału, który charakteryzuje się stosunkowo krótkim oraz bardzo elastycznym włosiem. Historia tego popularnego rodzaju tkaniny rozpoczyna się już w XII wieku. To właśnie wtedy welur został po raz pierwszy dostarczony do Europy, a w późniejszych latach stosowano go przede wszystkim do wytwarzania wysokiej klasy szat przeznaczonych dla rodzin królewskich oraz szlachty. Obecnie ten materiał jest wykorzystywany przede wszystkim we wnętrzach samochodów oraz mieszkań i domów ze względu na szereg zalet, wśród których wymieniamy głównie naturalność, wytrzymałość oraz miękkość.
Wykorzystanie tkanin welurowych w domu
Jeżeli chodzi o wykorzystanie tkanin welurowych we wnętrzach naszych domów czy mieszkań, to tak naprawdę nie różni się ono od innych tego rodzaju materiałów. Przede wszystkim welur jest stosowany jako obicie tapicerskie w przemyśle meblarskim. Tkanina ta może nam posłużyć też, chociażby jako wysokiej klasy obicie kanap, foteli z funkcją spania oraz foteli przeznaczonych tylko i wyłącznie do siedzenia. Poza samymi meblami welur należy również do tkanin wykorzystywanych jako obicie do elementów dodatkowych, wśród których znajdziemy małe pufy oraz podnóżki. Nie zapominajmy również, iż materiał ten doskonale sprawdzi się w charakterze obicia krzeseł do jadalni.
Ponadto, welur stanowi również materiał, który świetnie sprawdza się w przypadku bardzo ciekawych elementów wystroju. Na pierwsze miejsce wysuwają się tutaj zasłony okienne, których niewątpliwie nie może zabraknąć w większości domów. Często welur wykorzystuje się również jako abażur do lamp. Opisując elementy wystroju wnętrz, nie powinniśmy również pominąć niezwykle istotnych w kontekście naszego odpoczynku poduszek obitych tym materiałem. Tak jak wspomnieliśmy dzięki miękkości weluru, zapewnią nam one bardzo duży poziom komfortu w trakcie relaksu w wolnym czasie. Na koniec warto także wspomnieć, iż welur wykorzystuje się często również do wytwarzania poszczególnych elementów odzieży.