• PlPolski
    • EnEnglish
    • DeDeutsch
    • RuРусский

Tkaniny wykorzystywane w hotelach. Propozycje ofertowe

03 Czerwiec 2019
Producent firanek i tkanin dekoracyjnych - Polontex | Częstochowa

Tkaniny produkowane dla hoteli wykorzystywane są nie tylko przez obiekty noclegowe i domy weselne, ale także w hotelowych lokalach gastronomicznych i przez klientów indywidualnych. Charakteryzują się wyjątkową jakością wykonania, która musi zapewnić długotrwałą eksploatację i intensywne użytkowanie bez utraty walorów wizualnych. Do tekstyliów hotelowych możemy zaliczyć artykuły pościelowe, ręczniki, poduszki i kołdry, podkłady higieniczne, a nawet szlafroki i pantofle frottowe. W hotelach nie może zabraknąć dekoracyjnych zasłon, materiałowych obić meblowych i stylizowanych obrusów.

Jakie powinny być tkaniny dla hoteli?

Tkaniny dla hoteli powinny być wykorzystane w roli narzędzia, budującego niepowtarzalny klimat wnętrza i zwiększającego komfort użytkowania obiektu. Z powodzeniem można wykorzystać ich walory stylistyczne do aranżacji pomieszczenia. Tkaniny hotelowe pomagają także utrzymać porządek, zwiększyć optycznie pokój lub nadać mu przytulności i wykreować unikalny charakter hotelu. Do produkcji tkanin hotelowych najczęściej wykorzystuje się przędzę czesaną, poddaną procesom merceryzacji i sanforyzacji. Tkaniny hotelowe muszą być trwałe, wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Intensywna eksploatacja nie powinna wpłynąć na ich właściwości. Powinny być łatwe w pielęgnacji i umożliwiać czyszczenie w pralce oraz suszenie w suszarkach automatycznych. To jednak nie wszystko.

Tkaniny dla hoteli muszą spełniać określone normy materiałowe i być zgodne z przepisami przeciwpożarowymi oraz klasami kategoryzującymi. Tkaniny przeznaczone na rynek hotelarski muszą być przede wszystkim wyprodukowane z materiałów niepalnych i posiadać atesty niepalności. Muszą być odporne na środki chemiczne, a ich kontakt ze skórą nie może wywoływać reakcji alergicznych. Ważny jest w ich przypadku wysoki współczynnik ścieralności. Tkaniny na zasłony do pokojów hotelowych muszą być dodatkowo jak najmniej transparentne, czyli zapewniać częściowe lub całkowite zaciemnienie. Podsumowując, w hotelach używa się tkanin zaawansowanych techniczne czyli trudnopalnych, zaciemniających, niebrudzących i wyciszających. Wykorzystuje się tkaniny barwione, drukowane, żakardowe, wzorzyste, flokowane czy blackouty gładkie.

Jakich tekstyliów nie może zabraknąć w hotelu?

Tkaniny dla hoteli produkowane są najczęściej z bawełny, satyny, frotte, płótna, perkalu, adamaszku, a także poliuretanu i poliestru. W hotelu nie może zabraknąć bielizny pościelowej, ciepłych szlafroków i puszystych ręczników. Z tkanin hotelowych można produkować oddychające i nieprzemakalne podkłady na materac. Za pomocą haftu lub tkania na ręcznikach hotelowych i innych tekstyliach można wykonywać logotypy, które zwiększają prestiż obiektu. Bardzo istotnym tekstylium w pokoju hotelowym jest narzuta, która ozdabia centralny element wyposażenia i w ten sposób bezpośrednio warunkuje odbiór estetyczny pomieszczenia. Narzuty mogą być lekkie i ekonomiczne albo ciężkie, pikowane i wykończone kontrfałdami lub pasmanterią. W pokoju hotelowym nie może zabraknąć zasłon i firan, które nie ulegną odbarwieniom pod wpływem promieni UV.

W sektorze gastronomicznym hoteli wykorzystuje się obrusy z tkanin plamoodpornych, dekoracyjne bieżniki z grubej tkaniny, gładkie serwetki materiałowe i bankietówki z żakardowym wykończeniem. Charakterystyczne dla hoteli są również dekoracyjne falbany stołowe czyli skirtingi, wykonywane z błyszczącej tafty lub grubo tkanych tkanin matowych. Warto również wspomnieć o laminowanych podkładach pod obrus, łączących miękką i chłonną bawełnę z nieprzepuszczalną warstwą PVC. Z elastycznych tkanin hotelowych produkowane są także eleganckie pokrowce na krzesła. Ważne są również tkaniny na obicia łóżek, krzeseł, sof i foteli. W tym celu najczęściej wykorzystuje się żakardy, szenile, welur i nubuk.