• PlPolski
    • EnEnglish
    • DeDeutsch
    • RuРусский

Obrusy żakardowe - idealne nakrycie stołu w salonie

02 Maj 2019
Producent firanek i tkanin dekoracyjnych - Polontex | Częstochowa

Odpowiednio dobrany obrus to najlepsza dekoracja dla naszego stołu. Jest to szczególnie ważne w przypadku salonu, który w każdym domu czy mieszkaniu stanowi pomieszczenie reprezentacyjne. To właśnie tutaj najczęściej spotykamy się z rodziną czy urządzamy przyjęcia dla przyjaciół. Warto więc zadbać o to, aby każdy element wyposażenia był nie tylko funkcjonalny, ale i atrakcyjny wizualnie.

Bez wątpienia obrus żakardowy stanowi idealne nakrycie stołu znajdującego się w salonie. Koronkowe wykończenia oraz bogate zdobienia dodatkowo doda mu charakteru. Można go zastosować jako doskonałą dekorację zarówno na co dzień, jak i podczas szczególnych okazji.

Czym właściwie są tkaniny żakardowe?

Tkaniny żakardowe, tzw. żakardy, wyróżniają się bardzo rozbudowanym wzornictwem. Mogą występować w jednym lub wielu kolorach. Najbardziej typowe są jednak żakardy z nitkami o różnorodnych odcieniach. Tkaniny powstają w technice żakardowej, typowej dla tradycyjnych maszyn Żakarda. Jest to mechanizm wynaleziony na początku XIX w. przez francuza Josepha Jacquarda. W ten sposób powstają wysokojakościowe tkaniny, które doskonale nadają się do zastosowania jako ozdobne materiały używane do produkcji m.in. eleganckich obrusów.

Tkaniny żakardowe mogą mieć różne wzory, często o powierzchni nawet kilku metrów kwadratowych. Z powodzeniem mogą też powstawać bardzo drobne elementy o płynnych konturach. Najczęściej powstają w ten sposób motywy roślinne czy orientalne, ale mogą być tworzone również dekoracyjne obrazki rodzajowe czy nawet portrety.

Wybór obrusu żakardowego

Bogaty wybór obrusów żakardowych sprawia, że bez problemu znajdziemy obrus żakardowy, który będzie perfekcyjnie komponować się z wyposażeniem twojego salonu. Można dobrać zarówno stonowane warianty obrusów, które świetnie sprawdzą się w salonach urządzonych w stylu nowoczesnym lub skandynawskim, jak i wzorzyste i dekoracyjne, idealnie do wnętrz klasycznych, rustykalnych czy prowansalskich. Możliwości jest wiele, więc możesz pozwolić sobie na urzeczywistnienie swoich pomysłów aranżacyjnych.