• PlPolski
  • EnEnglish
  • DeDeutsch
  • RuРусский

Maseczka nie musi być przykrym obowiązkiem :)

środa, Czerwiec 10, 2020 - 00:00
Producent firanek i tkanin dekoracyjnych - Polontex | Częstochowa

W związku z epidemią koronawirusa COVID-19 w Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, wprowadzono obowiązek noszenia na twarzy maseczek ochronnych. W jaki sposób chronią przed zarażeniem? Gdzie i kiedy należy je nosić? I co zrobić, aby noszenie maseczki nie było przykrym obowiązkiem? Sprawdź w naszym wpisie!

Dlaczego należy nosić maseczki?

Prawidłowe noszenie maseczki, czyli w sposób, zakrywający całkowicie usta oraz nos, pozwoli nam uchronić się przed zarażeniem koronawirusem, ponieważ transmituje się on przede wszystkim drogą kropelkową, wnikając w drogi oddechowe. Wirus zatem może przenieść się na drugą osobę, znajdującą się w pobliżu zarażonego, jeśli ta będzie kaszlała lub kichała. 

Wystarczy także, że przebywamy w bardzo bliskiej odległości od chorego – wirus bowiem unosi się w powietrzu. Co więcej, istnieje grupa osób zarażonych COVID-19, niewykazująca żadnych objawów chorobowych i jednocześnie zarażająca otoczenie. Nosząc maseczki zatem chronimy siebie oraz innych, gdyż możemy być nieświadomymi nosicielami wirusa oraz nie wiedząc o tym, zarażać osoby, z którymi mamy styczność.

Gdzie należy nosić maseczki ochronne, a kto jest zwolniony z tego obowiązku?

W związku z istniejącym zagrożeniem epidemiologicznym obowiązek noszenia maseczek ochronnych na twarz wprowadzono w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz w miejscach ogólnodostępnych, takich jak:

 • sklepy,
 • punkty usługowe,
 • zakłady pracy,
 • budynki użyteczności publicznej,
 • punkty opieki zdrowotnej,
 • obiekty administracji publicznej,
 • targowiska.

Nosić nie muszą ich osoby poruszające się wspólnie autem i prowadzące wspólne gospodarstwo, a także osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, niepełnosprawności oraz chorób takich jak astma. Zatrudnieni na terenie budynków użyteczności publicznej i wykonujący tam prace niezwiązane z obsługą interesantów również są zwolnieni z obowiązku noszenia maseczki, podobnie jak dzieci do czwartego roku życia.

Co zrobić, aby noszenie maseczki nie było przykrym obowiązkiem?

Noszenie maseczki ochronnej nie musi być jednak przykrym obowiązkiem. Mnogość oferowanych przez nas modeli i wzorów sprawia, że z łatwością dopasujesz je do swojego stroju. Na pojedyncze wyjścia polecamy jednorazowe maseczki higieniczne, wykonane z dzianiny poliestrowej. W naszej ofercie znajdziesz także ciekawie zaprojektowane maseczki wielokrotnego użytku, przeznaczone do prania w temperaturze 40° C, bez środków wybielających, zawierających chlor. Można je prasować, jednak  w temperaturze nie wyższej niż 150° C.  Wszystkie nasze maseczki posiadają odpowiednie atesty oraz certyfikaty.

Oferowane przez nas maseczki są niezwykle estetyczne. Jednym z ciekawszych wzorów jest druk, nawiązujący do tradycyjnych, kolorowych, rustykalnych ornamentów w postaci kwiatów. W naszej ofercie posiadamy także maseczki z zabawnymi napisami, a także ze wzorami, imitującymi uśmiech. Wśród naszych propozycji coś dla siebie znajdą także zwolennicy bardziej tradycyjnych rozwiązań. Dla nich przygotowaliśmy poliestrową, czarno-białą maseczkę z wizerunkiem smoka. Ze względu na ograniczoną gamę kolorystyczną, z pewnością pasować będzie ona do większości stylizacji!