• PlPolski
    • EnEnglish
    • DeDeutsch
    • RuРусский

Jakie tkaniny wykorzystuje się do szycia zasłon?

czwartek, Lipiec 8, 2021 - 00:00
Producent firanek i tkanin dekoracyjnych - Polontex | Częstochowa

Jedną z popularniejszych form dekoracji okien jest stosowanie zasłon. Dzięki odpowiednio dobranemu materiałowi czy kolorowi mogą one uzupełnić wystrój wnętrza i dodać mu wyjątkowego klimatu. Oprócz tego ważne jest, by spełniały one swoją podstawową funkcję, czyli zapobiegały przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia, a także chroniły meble przed zniszczeniem na skutek działania promieni słonecznych. Właśnie dlatego kluczowy jest dobór odpowiedniej tkaniny do szycia zasłon. Jakie materiały się najbardziej do tego nadają?

Z jakich tkanin można szyć zasłony? 

Wyróżnić możemy wiele tkanin, które mogą być wykorzystywane do szycia zasłon. Dobór odpowiedniej z nich powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jaką funkcję będą pełniły w pomieszczeniu. Czasami zdarza się tak, że pokój jest słabo nasłoneczniony, a zasłony znajdują się w nim jedynie  w celach dekoracyjnych. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest szycie zasłon z poliestru, ponieważ ta tkanina jest łatwa w czyszczeniu.

Zasłony można szyć również z perkalu, który jest cienki i charakteryzuje się lekkim połyskiem. Osoby, które preferują cięższe materiały, decydują się na zasłony uszyte z tafty. Do cienkich tkanin wykorzystywanych do szycia zasłon zaliczyć możemy jeszcze aksamit, który wyróżnia się elegancją i kojarzony jest z luksusem, woal, tiul oraz szyfon. Ciekawym rozwiązaniem jest również wybór żakardu, ponieważ jego kolor zmienia się w zależności od tego, pod jakim kątem padają promienie słoneczne.

Jakie zasłony do jakich pomieszczeń wybrać? 

Zasłony są istotnym elementem dekoracji okna i idealnie komponują się z odpowiednio dobranymi firanami. Warto jednak pamiętać, by materiał, z którego uszyte zostaną zasłony wybrać w taki sposób, by pasował on do konkretnego pomieszczenia. Na przykład do dużego salonu idealnie nadadzą się zasłony wykonane z cięższych materiałów, ponieważ pomogą podkreślić charakter tego wnętrza. Może to być na przykład tafta. W pokoju dziecięcym natomiast lepiej sprawdzą się lekkie materiały, które jednocześnie będą łatwe w czyszczeniu. O gęstszym splocie warto również pomyśleć w sytuacjach, w których firany mają zapewnić skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, jest dobór zasłon do rodzaju użytego karnisza czy innego mocowania. Zasłony wykonane z gęstej, ciężkiej tkaniny mogą się okazać za ciężkie dla niektórych karniszy.