• PlPolski
    • EnEnglish
    • DeDeutsch
    • RuРусский

Jakie cechy charakterystyczne posiadają tkaniny trudnopalne?

czwartek, luty 25, 2021 - 00:00
Producent firanek i tkanin dekoracyjnych - Polontex | Częstochowa

Według przepisów dotyczących ochrony pożarowej wiele obiektów użyteczności publicznej jak np. kina, teatry, restauracje, muzea, urzędy, hotele, szkoły czy biura powinny posiadać wewnątrz tkaniny trudnopalne. Wykazują one dużą odporność na działanie ognia, dlatego też zalicza się je do tkanin specjalnych, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa wewnątrz budynku. Z tego typu tkanin wykonuje się również odzież specjalistyczną dla personelu wykonującego swoją pracę w niebezpiecznie wysokich temperaturach. Jakie normy muszą spełniać tkaniny trudnopalne i czym się one charakteryzują?

Normy, które muszą spełniać tkaniny trudnopalne

Aby tkaninę móc uznać za trudnopalną, powinna ona spełniać określone standardy. Definiuje je norma DIN 4102. Dzieli ona materiały na Klasę A i B. W klasie B wyróżniamy trzy podklasy B3 – tkaniny łatwopalne, B2 – tkaniny zapalne i B1, czyli tkaniny trudnopalne. Podczas produkcji tkaniny trudnopalne pokrywane są specjalnym impregnatem, który wnika w strukturę materiału. Następnie tkanina musi przejść pozytywnie testy, aby uzyskać atest zgodny z normą BS5852, wydawany przez brytyjski instytut FIRA - Furniture Industry Research Association.

Właściwości tkanin trudnopalnych

Tkaniny trudnopalne, jak sama nazwa wskazuje, podczas kontaktu z ogniem lub materiałami niebezpiecznymi pożarowo i wysokimi temperaturami, nie ulegają zapaleniu. Wykonane są ze specjalnych tkanin, które pod wpływem wysokiej temperatury jedynie się topią. Ponadto nie wydzielają szkodliwych substancji i substancji lotnych, przez co zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Tkaniny trudnopalne to m.in. tkaniny szklane, szklane teksturowane, szklane gumowane, szklane aluminiowane, glinokrzemianowe, polar, drelich, natomiast włókna wykorzystywane do produkcji tkanin trudnopalnych to najczęściej bawełna, poliester, bawełna z domieszką poliestru lub modakryl. Tkaniny trudnopalne oznacza się jako „FR” – Fire Resistance. Są one łatwe w pielęgnacji – można je prać w zwykłych pralkach lub chemicznie oraz prasować parowo, lub żelazkiem do temperatury 110°. Poza tym są odporne na ścieranie, blaknięcie, nie gniją i nie pleśnieją.

Tkaniny trudnopalne świetnie sprawdzą się jako zasłony, kotary, obicia, a także odzież. W naszym sklepie posiadamy wybór tkanin trudnopalnych, które nie tylko pozwolą na stworzenie stylowych dekoracji, ale również zapewnią bezpieczeństwo we wnętrzach.

Firma Polontex  produkuje i oferuje poliestrowe tkaniny trudnopalne. Tkaniny te w kontakcie z płomieniem nie zapalają się tylko topią. Nie wydzielają przy tym szkodliwych substancji i substancji lotnych, które mogłyby jeszcze bardziej wzniecić pożar. Do produkcji naszych tkanin używamy tylko wysokiej jakości poliestru. Jakość ta zapewnia długi cykl życia naszych trudnopalnych tkanin poliestrowych oraz pożądaną ochronę

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z naszym działem sprzedaży
+ 48 34 369 20 30, + 48 34 359 20 36, + 48 34 369  21 11
firany@polontex.com.pl