• PlPolski
    • EnEnglish
    • DeDeutsch
    • RuРусский

Jaki nośnik warto wybrać pod druk wodoodporny?

środa, Kwiecień 13, 2022 - 00:00
Producent firanek i tkanin dekoracyjnych - Polontex | Częstochowa

Firmy obecnie mogą sobie pozwalać na tworzenie wydruków coraz lepszej jakości. Wszystko za sprawą rozwoju technologii, który również jest zauważalny w drukarniach. Jednym ze sposobów, aby napis czy grafika były naprawdę dobrej jakości, jest zastosowanie druku wodoodpornego. Jednak żeby był skuteczny, niezbędne jest wybranie odpowiedniego nośnika. Jakie nośniki dobrze się sprawdzają w przypadku druku wodoodpornego?

Jakie materiały najlepiej wybrać, stosując druk wodoodporny? 

Niezależnie od tego, jak dobrej jakości będzie tusz wykorzystywany do nadruku wodoodpornego, bez użycia odpowiednich materiałów nie uda się uzyskać pożądanych efektów. Właśnie dlatego dobrze udać się do producenta tkanin i tekstyliów, aby poszukać odpowiednich nośników pod druk. Dobór odpowiedniego tworzywa powinien być przede wszystkim uzależniony od tego, do czego zostanie wykorzystane. Jeśli chodzi o różnego rodzaju materiały reklamowe, na przykład plakaty, to sprawdzi się papier o gramaturze 180 g/m2.

Stosując go, można mieć pewność, że atrament zostanie dobrze wchłonięty, a jednocześnie będzie odporny na działanie szkodliwych czynników, na przykład pogodowych. Innym, równie godnym uwagi rozwiązaniem, jest kupno nośnika z polipropylenu. Można na nim tworzyć różnego rodzaju banery, plakaty czy transparenty, ponieważ jest odporny na działanie wilgoci. W związku z tym przygotowane materiały można bez obaw umieszczać na zewnątrz.

Na czym polega druk wodoodporny? 

Oprócz doboru odpowiedniego materiału równie ważna jest też zastosowana technologia druku wodoodpornego. Rodzaj tuszu powinien być dopasowany do nośnika. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć tusze barwnikowe i pigmentowe, jednak w pierwszej kolejności trzeba zweryfikować, czy wybrany rodzaj nośnika z nimi współpracuje. Aby otrzymać najlepszy efekt, dobrze jest wybierać tusze, które pochodzą od producenta drukarki. Takie rozwiązanie to gwarancja otrzymania dobrej jakości wydruków, które z jednej strony będą trwałe, a z drugiej strony będą wyróżniać się estetyką i naprawdę dobrą jakością.