• PlPolski
    • EnEnglish
    • DeDeutsch
    • RuРусский

Jak wymierzyć ilość potrzebnej tkaniny?

środa, Kwiecień 14, 2021 - 00:00
Producent firanek i tkanin dekoracyjnych - Polontex | Częstochowa

Kiedy nadchodzi czas zmiany zasłon albo firan w naszym domu, musimy zdecydować się na ich rodzaj. W wielu sklepach dostępne są gotowe produkty, ale niestety nie zawsze odpowiadają one naszym gustom, dlatego najlepszą propozycją jest uszycie zasłon na zamówienie. W ten sposób można je idealnie dopasować do aranżacji panującej we wnętrzach naszego domu, maksymalnie dostosować barwę oraz wzór tkaniny do naszego upodobania, a także wybrać ich optymalną długość. Zasłony i firany uszyte na zamówienie są najlepszym wyborem dla wymagających klientów, którzy ponad wszystko cenią sobie wysoką jakość tkanin i precyzję wykonania. Jeśli zdecydujemy się na taką usługę, musimy najpierw wybrać interesujący nas materiał, a następnie wymierzyć, jaka jego ilość będzie nam potrzebna. Nie jest to zadanie trudne, jednak większość z nas nie ma pojęcia, jak się do tego zabrać. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Państwu, w jaki sposób prawidłowo wymierzyć ilość tkaniny, której będziemy potrzebować do uszycia wymarzonych firan albo zasłon.

Jaka powinna być długość firan i zasłon?

Długość firan i zasłon zależy przede wszystkim od naszych preferencji oraz od funkcji, jaką mają pełnić w danym pomieszczeniu.

• Zasłony i firany w salonie
Salon to szczególne pomieszczenie, w którym często znajdują się duże okna z wyjściem na taras albo balkon. W tym wnętrzu spędzamy zazwyczaj dużo czasu po powrocie do domu z pracy czy szkoły, a więc wtedy, gdy na zewnątrz panuje już mrok. Z tego powodu najlepiej, aby zarówno firany, jak i zasłony w tym miejscu były długie. Takie przesłony będą doskonale chronić nas przed wścibskimi spojrzeniami przypadkowych przechodniów, zapewniając nam intymność i bezpieczeństwo. Idealne zasłony i firany w długości maxi powinny kończyć się około 2 do 3 cm nad podłogą. Jeżeli mamy zamiar ozdobnie je upinać, powinniśmy doliczyć do długości dodatkowe 10 do 20 cm - taki margines da nam możliwość swobodnego kreowania dekoracyjnych upięć.

• Zasłony i firany w sypialni i pozostałych pomieszczeń
W przypadku zasłon do innych pomieszczeń można wybrać długość maksi, która doskonale sprawdza się np. w sypialniach albo midi. Firany i zasłony średniej długości zazwyczaj kończą się około 2 cm przed parapetem lub około 5 do 10 cm za nim. Taka długość pozwala na swobodną cyrkulację ogrzanego przez grzejniki powietrza, co jest szczególnie istotne jesienią i zimą.

Niezależnie od tego, na jaką długość zdecydujemy się, powinniśmy wziąć pod uwagę margines bezpieczeństwa, który jest potrzebny na estetyczne wykończenie góry i dołu zasłon czy firan. Najlepiej, jeżeli na dole doliczymy dodatkowe 20 cm, a na górze około 10 cm. W zależności od wybranego przez nas sposobu zawieszania ich długość będzie mierzona albo od wysokości żabek do podłogi lub parapetu (jeżeli będziemy chcieli zawiesić je na taśmie marszczącej) albo od szyny do podłogi lub parapetu (jeżeli będziemy chcieli zamocować ją przy użyciu np. przelotek).

Jak obliczyć szerokość potrzebnej tkaniny?

W przypadku obliczania szerokości tkaniny potrzebnej do uszycia firan albo zasłon musimy przede wszystkim znać dokładną szerokość karnisza. Aby uzyskać najpopularniejszy efekt podwójnych marszczeń na materiale, musimy pomnożyć szerokość karnisza razy dwa. Jeżeli chcemy, aby materiał układał się gładko bez żadnych fałd, weźmy pod uwagę długość karnisza i dodajmy do niej 10 cm marginesu bezpieczeństwa potrzebnego na estetyczne wykończenie. Jeśli zasłona ma być pofałdowana, najlepiej wybrać mocowanie przy użyciu taśmy marszczącej, dzięki której możliwe będzie otrzymanie pięknych i symetrycznych marszczeń. Jeżeli zaś chcemy, aby była gładka, zdecydujmy się na przelotki lub szelki.