• PlPolski
    • EnEnglish
    • DeDeutsch
    • RuРусский

Jak sprawić, by dzięki tekstyliom przestrzeń była piękniejsza?

poniedziałek, luty 28, 2022 - 00:00
Producent firanek i tkanin dekoracyjnych - Polontex | Częstochowa

Tekstylia są ważnym elementem wnętrza. Nadają przytulności, ożywiają przestrzeń oraz pełnią funkcje użytkowe. Przedmioty wykonane z różnego rodzaju tekstyliów znajdują się w każdym pomieszczeniu mieszkania. Dzięki tekstyliom można odmienić wnętrze bez ponoszenia wysokich kosztów, w krótkim czasie i bez konieczności przeprowadzania remontu.

Jakie rodzaje tekstyliów warto wykorzystać w pomieszczeniach?

Jednym z tekstylnych dodatków, które mają duży wpływ na wygląd wnętrza, są zasłony i firany. Chronią przed wzrokiem sąsiadów, zacieniają pomieszczenie w słoneczne dni oraz zdobią. Zasłony mogą być delikatne i subtelne, niewiele grubsze od firany lub grube, pluszowe. Wybór zależy od tego, czy mają pełnić jedynie funkcję ozdobną, czy również użytkową, oraz od stylu pomieszczenia.
Innym dodatkiem tekstylnym, dzięki któremu można ozdobić przestrzeń, jest obrus. Sprawdzi się głównie w kuchni i jadalni. Dzięki niemu przestrzeń do spożywania posiłków jest znacznie bardziej przytulna.
Kolejnym tekstylnym dodatkiem są poduszki na kanapę. Można je dobrać do koloru kanapy lub zasłon. Sprawiają, że siedzenie lub leżenie jest znacznie wygodniejsze. Na kanapie można położyć również narzutę. Sprawdzi się, szczególnie gdy ma się ochotę na zmianę koloru mebla, lub aby ukryć przetarcia obicia.

Jak dobrać tekstylia do wnętrza?

Dobór rodzajów tekstyliów uzależniony jest głównie od funkcji pomieszczenia oraz od stylu, w jakim jest urządzone. Firany i zasłony pasują do pomieszczeń urządzonych w stylach klasycznym, prowansalskim czy rustykalnym. Nie są odpowiednim dodatkiem do loftów, czy minimalistycznych wnętrz.  Ciężkie zasłony we wzory są idealne do wnętrz nawiązujących do stylistyki vintage, z kolei delikatne, gładkie tkaniny pasują do nowoczesnych pomieszczeń.
Dobierając dodatki, należy zwrócić uwagę na wzory i kolory. Lepiej unikać łączenia kilku wzorów, ponieważ efekt może okazać się zbyt chaotyczny. Podobnie wygląda kwestia kolorów. Lepiej postawić na różne odcienie jednego koloru lub 2 - 3 zbliżone do siebie. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które nie zacznie być męczące po jakimś czasie.