• PlPolski
    • EnEnglish
    • DeDeutsch
    • RuРусский

Jak można odnowić stare tapicerowane meble?

wtorek, Styczeń 19, 2021 - 00:00
Producent firanek i tkanin dekoracyjnych - Polontex | Częstochowa

Meble tapicerowane dodają wnętrzu ciepła i charakteru, bywając przy tym bardzo wygodne. Niestety, tkaniny z czasem ścierają się i dziurawią, a nieodpowiednio konserwowana skóra traci piękny błysk oraz żywą barwę. Aby przywrócić zużytym przedmiotom dawny blask, trzeba je odnowić. W jaki sposób się za to zabrać?

Podziurawione obicie z tkaniny można łatwo załatać za pomocą niewielkich fragmentów materiału, jednak niełatwo jest zrobić to tak, by nowe elementy nie rzucały się w oczy. Dobrym rozwiązaniem jest wymiana całego obicia. Dzięki temu wygląd mebla będzie spójny, a on sam zyska drugą młodość. W większości przypadków tapicerka montowana jest w taki sposób, że dość łatwo wymienić ją samodzielnie. Jeśli jednak okaże się to wymagające i zaistnieje ryzyko uszkodzenia mebla, warto skorzystać z usług specjalisty.

Elementy drewniane, metalowe lub plastikowe wystarczy pomalować. Na rynku można znaleźć bardzo wiele farb przeznaczonych do konkretnego tworzywa – należy wybrać odpowiednią, na przykład do drewna lub metalu, a następnie nałożyć zgodnie z instrukcją. To prosty sposób na zamaskowanie obtarć i przebarwień.

W jaki sposób odnowić skórzane meble?

W przypadku skórzanej tapicerki problem jest już nieco większy. Wymiana całego obicia bywa trudna i kosztowna, choć w niektórych sytuacjach może okazać się konieczna. Ponownie warto pomyśleć o łatach, jednak w tym przypadku dobrze dodatkowo zabezpieczyć je specjalnym klejem. Niewielkie uszkodzenia można dość łatwo załatać dzięki dedykowanym produktom do naprawy skóry. Występują one w różnej formie, na przykład w płynie lub jako szpachla, i pozwalają szybko wypełnić ubytki w materiale. W przypadku większych dziur dobrze jednak skorzystać z pomocy specjalisty – istnieje bardzo wiele punktów specjalizujących się w odnowie skórzanych mebli.

Aby pozbyć się przetarć, plam lub przebarwień można użyć farb do koloryzacji skóry. Nie są one trudne w użyciu i występują w bardzo wielu kolorach, zarówno w wersji zwykłej, jak i wodoodpornej. Pozwalają w prosty sposób wyrównać barwę oraz przywrócić zmatowiałemu obiciu ze skóry charakterystyczny blask.