Jak łączyć firany z zasłonami?
Tekstylia okienne mogą nie tylko chronić mieszkańców przed światłem czy wzrokiem niepowołanych osób, ale również upiększać wnętrza. Odpowiednio dobrane będą prezentowały się stylowo i dodadzą pomieszczeniom eleganckiego wyglądu. Podpowiadamy, jak łączyć zasłony i firany, aby tworzyły harmonijną całość.
Długość dekoracji
Dla eleganckiego wyglądu dekoracji okiennych niezwykle ważna jest ich odpowiednio dobrana długość. Możesz łączyć elementy o różnych wymiarach, pamiętaj jednak, aby zasłony były dłuższe od firanek. Jeśli dekoracje sięgają do parapetu, postaw na kotary wystające kilka lub kilkanaście centymetrów pod jego linię. W ten sposób uzyskasz estetyczny wygląd pomieszczenia oraz możliwość dokładnego zasłonięcia okna. Z kolei długie zasłony sprawdzą się zarówno przy krótkich firankach, jak i tych sięgających niemal do podłogi.
Sposób montażu
Aby firany i zasłony tworzyły spójną całość, warto skompletować zestaw, którego wszystkie elementy mocuje się w ten sam sposób. Jeżeli wybierasz zasłony tunelowe, na przelotkach lub szelkach, najlepiej będą wyglądały w połączeniu z firankami z takim samym mocowaniem. Wyjątkiem są klasyczne żabki – możesz wykorzystać je do montażu firanek, nawet jeśli masz zasłony tunelowe czy na przelotkach, wybierz jednak delikatne, neutralne uchwyty. W przypadku różnych sposobów mocowania pamiętaj, aby firanki nie wystawały zza zasłon również od góry.
Kolorystyka i wzornictwo
Harmonijny zestaw dekoracji okiennych uzyskasz, gdy odpowiednio dobierzesz ich wzornictwo. Jeśli Twoje firanki wykonane są z dekoracyjnej, wielobarwnej tkaniny, połącz je z jednolitymi zasłonami. Podobnie w przypadku zdobionych zasłon – najlepiej będą prezentowały się na tle gładkich, jednolitych firan. Możesz również zdecydować się na wybór obu dekoracji ozdobionych tym samym motywem. W tym przypadku materiał na zasłony powinien być nieco ciemniejszy od tego, z którego wykonane są firany.