Gipiury. Czym są i do czego służą?
Gipiura to jeden z kilku rodzajów koronki klockowej, wykonywanej dawniej za pomocą klocków czyli podłużnych szpulek. Ten typ koronki bywa również nazywany weneckim. Na klocki nawinięte były nici, które przeplatało się ze sobą w grupach po cztery. W ten sposób powstawała koronka ażurowa o różnorodnych wzorach ornamentalnych. Współcześnie aplikacje gipiurowe produkowane są metodą maszynową. Gipiura wyróżnia się reliefowym ornamentem kwiatowym. Sprawdźmy, co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Czym charakteryzuje się gipiura?
Gipiura bardzo często mylona jest z haftem i rzeczywiście, obie ozdoby tekstylne są do siebie bardzo podobne. Cechą charakterystyczną gipiury są duże, nieregularne oczka i wypukły wzór reliefowy. Hafty wykonywane są bezpośrednio na tkaninie, natomiast gipiura dostępna jest na rynku krawieckim w postaci aplikacji do naszywania. To bardzo piękny rodzaj koronki, ale też niezwykle trudny do wykonania. Gipiury najczęściej sprzedawane są na metry i możemy je znaleźć zarówno w sklepach pasmanteryjnych, jak również w hurtowniach włókienniczych. Gipiura z metra dostępna jest w kilku rozmiarach, uzależnionych od jej szerokości – zazwyczaj jest to 20 lub 30 cm, choć zdarzają się także gipiury o szerokości zaledwie 5.5 centymetrów. W większości wypadków aplikacje są białe lub w kolorze écru, ale nie jest to regułą. Gipiura z metra przyjmuje różnorodne wzory, odwołując się nie tylko do motywów roślinnych, ale także geometrycznych. Gipiura z metra produkowana jest z poliestru, niekiedy z dodatkiem elastanu. Czasem posiada wstawki z weluru lub innego materiału. Pierwotnie w produkcji ręcznej wykonywana była z nici jedwabnych lub lnianych.
Do czego można wykorzystać gipiurę?
Gipiura z metra nabywana jest najczęściej w celu ozdobienia firanek. Klasyczne firanki z aplikacją gipiurową nabierają eleganckiego charakteru i niepowtarzalnej stylistyki. Detal dekoracyjny w postaci gipiury na firance przyciąga wzrok i zwiększa atrakcyjność aranżacji okiennych. To jednak nie jedyne zastosowanie gipiury. Równie chętnie wykorzystywana jest ona do ozdabiania odzieży, a nawet przedmiotów codziennego użytku. Gipiurę z metra można doszyć do obrusu, ozdobić nią bieżnik lub wyróżnić poszewki na poduszki. Gipiura nadaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i podkreśla piękno tkaniny, na której jest naszyta. Moda kobieca od lat wykorzystuje gipiurę w postaci interesujących aplikacji ornamentalnych na sukienkach, koszulkach czy szortach. Gipiury nie może zabraknąć na eleganckich sukniach wieczorowych lub kreacjach ślubnych. Dużą popularnością cieszą się sukienki wykonane w całości z gipiury. Triumfy święcą kołnierzyki gipiurowe, a także aplikacje z gipiury przyszywane na dekolcie.
Pamiętajmy przy tym, że dekoracje z gipiury wymagają troski pielęgnacyjnej. Odzież z gipiurą najlepiej prać ręcznie w chłodnej wodzie bez dodatków silnych detergentów. Piorąc tkaniny z gipiurą w pralce nie ustawiajmy więcej niż 30°C i nie stosujmy środków wybielających z chlorem. Ubrań dekorowanych gipiurą lub inną koronką nie wolno suszyć w suszarkach automatycznych i lepiej zrezygnować z wirowania. Najlepiej wycisnąć je w rulonie z ręcznika, a następnie wywiesić lub rozłożyć do samodzielnego wyschnięcia. Gipiury prasujemy w niskiej temperaturze, maksymalnie w 110°C.